Prețuri site prezentare 2026: pentru fiecare site preț fix
Pachete cu preț fix, de la 1.500 RON pentru un landing page. Prețul final îl primiți în scris, înainte de start.
Pachete și intervale de preț
Pachete pentru firme mici și mijlocii: saloane, restaurante, service-uri auto, clinici. Fiecare are scope scris și o bandă de preț onestă. Prețul final îl primiți în scris, înainte să începem, și rămâne fix pe scope-ul agreat. Butonul fiecărui pachet deschide formularul de contact cu pachetul deja completat.
Pentru o campanie sau un singur serviciu.
- O pagină, design responsive
- Formular de lead + analytics
- Domeniu + SSL configurate
Pentru firme care vor să fie găsite pe Google.
- 5–10 pagini, SEO tehnic de bază
- Blog + integrare Google Analytics
- Formular + hartă + programări
Pentru primul magazin sau un catalog mic.
- Până la 100 de produse + categorii
- Plăți online (Stripe / PayU)
- Curier + facturare automată
Pentru un site existent, lent sau neîngrijit.
- Repară template-uri, conținut provizoriu
- Viteză mobil + Core Web Vitals
- Migrare / curățare WordPress
Pentru un site deja lansat.
- Backup + actualizări de securitate
- Modificări minore de conținut
- Monitorizare uptime + raport
Pentru afaceri locale fără prezență online.
- Google Business Profile + Mail
- Pagina de programări / contact
- Setare domeniu + DNS
Ați primit un cod de pachet pe email? Menționați-l (P1–P6) în mesaj și pornim de la el. Pentru aplicații mobile, MVP-uri sau sisteme la comandă, vedeți estimarea în euro și calculatorul.
Tabel prețuri site web: preț, termen și ce include
Aceleași pachete într-un singur tabel, ca să le comparați rapid. Sumele sunt benzi de preț; prețul fix îl stabilim după brief.
| Tip de site | Preț | Termen | Ce include |
|---|---|---|---|
| P1 — Landing page | 1.500–3.000 RON | 3–7 zile | O pagină responsive, formular de lead, analytics, domeniu și SSL |
| P2 — Site de prezentare | 3.000–6.000 RON | 1–2 săptămâni | 5–10 pagini, SEO tehnic de bază, blog, Google Analytics, formular, hartă, programări |
| P3 — Magazin online simplu | 6.000–12.000 RON | 2–4 săptămâni | Până la 100 de produse, plăți Stripe / PayU, curier, facturare automată |
| P4 — Modernizare site vechi / WP | 2.500–5.000 RON | 1–2 săptămâni | Reparare template-uri, viteză pe mobil, Core Web Vitals, migrare WordPress |
| P5 — Mentenanță și administrare | 300–800 RON/lună | Lunar | Backup, actualizări de securitate, modificări minore, monitorizare uptime |
| P6 — Setup digital basic | 800–2.000 RON | 2–5 zile | Google Business Profile, email, pagină de programări, domeniu și DNS |
| MVP / aplicație web | de la €5.000 | 8 săptămâni – 5 luni | Autentificare, plăți, panou de administrare, integrări (detalii mai jos) |
Preț site de prezentare: ce primiți pentru 3.000–6.000 RON
Un site de prezentare de 5 pagini, cu textele gata și fără funcții speciale, ajunge spre capătul de jos al benzii. Spre 6.000 RON urcă atunci când adăugați pagini de servicii separate, programări online, blog cu articole migrate sau o a doua limbă. În ambele cazuri primiți SEO tehnic de bază, analytics configurat și codul pe numele firmei.
Administrare site: preț lunar și ce acoperă
Administrarea unui site după lansare costă 300–800 RON pe lună (P5). Include backup, actualizări de securitate, modificări minore de conținut, monitorizare uptime și un raport. Unde cade prețul în bandă depinde de mărimea site-ului și de câte modificări cereți lunar. Abonamentul e opțional: site-ul rămâne al dumneavoastră și fără el.
Încă vă faceți bugetul și nu știți ce tip de site vă trebuie? Ghidul cât costă un site web explică factorii care urcă sau scad costul și cum comparați ofertele primite. Dacă proiectul depășește un site, vedeți serviciile de dezvoltare web pentru aplicații și platforme la comandă.
Ce include orice proiect
Vedeți ce include
- Codul este al dumneavoastră. Transfer complet de drepturi (IP) la final, fără licențe ascunse.
- Conturi pe numele dumneavoastră. Domeniul, hostingul și serviciile cloud se configurează pe contul dumneavoastră, fără lock-in.
- Responsive și rapid pe mobil. Design adaptat pentru telefon, cu atenție la viteza de încărcare.
- SEO tehnic de bază și analytics. Landing page-ul și site-ul de prezentare se lansează cu structură curată pentru Google și măsurare configurată.
- Scope scris înainte de prima factură. Știți exact ce primiți, în ce termen și la ce preț.
- Suport după lansare. Remediere erori 30 de zile la MVP și 60 de zile la aplicația web; pentru site-uri, mentenanță lunară opțională (P5).
- Fără intermediari. Fără account manager la mijloc; răspuns într-o zi lucrătoare.
Cum se stabilește prețul
- Brief scurt. Completați formularul sau scrieți pe email ce vă trebuie și până când.
- Estimare scrisă în 48 de ore. Primiți scope-ul, termenul și prețul, fără prezentare comercială.
- Preț fix pe scope-ul agreat. Pentru proiectele mari facem întâi discovery (€500–€2.000, dedus din proiect dacă continuăm).
- Plată pe etape. 30% la semnare, 40% la milestone-ul de mijloc, 30% la lansare.
Proiecte mai mari: estimare în euro
Pentru MVP-uri, aplicații web și sisteme custom. P1–P6 rămân oferta principală pentru IMM-uri. Aveți nevoie de o aplicație mobilă iOS + Android? Solicitați o estimare pentru aplicație mobilă sau citiți cât costă o aplicație mobilă în 2026.
Estimare buget în 60 de secunde
Calculator orientativ. Pentru o estimare detaliată, pe baza scope-ului real, primiți o estimare scrisă în 48 de ore.
Deschideți calculatorul
Estimare bazată pe tarife medii și scope selectat. Trimiteți detaliile și primiți ofertă fermă personalizată în 48 de ore.
- O platformă (web sau mobil)
- Autentificare și 2–3 fluxuri critice
- Plăți Stripe sau PayU
- E-mail tranzacțional
- Panou de administrare minimal
- Implementare în producție și DNS
- Documentație tehnică
- 30 de zile remediere erori incluse
- Aplicație web responsive cu 5+ fluxuri
- Autentificare multi-rol (utilizator, administrator, partener)
- Plăți recurente / abonamente
- Integrări cu 1–3 API-uri externe
- Tablou de bord analitic personalizat
- Design Figma dedicat și sistem de design
- Acoperire teste 80%+ și CI/CD
- Monitorizare Sentry și alerte de disponibilitate
- 60 de zile asistență + un sprint de iterare
- Web și mobil cross-platform
- Arhitectură multi-tenant
- Conformitate (GDPR, pregătire ISO 27001)
- Integrări complexe cu 5+ sisteme
- Funcționalități AI / LLM / RAG
- Infrastructură multi-regiune cu recuperare în caz de dezastru
- Audit securitate și performanță
- SLA garantat (timp de răspuns agreat)
- Abonament lunar de mentenanță inclus
De ce la aplicații nu dăm preț ferm fără discovery
Două proiecte descrise în aceeași pagină pot diferi fundamental ca arhitectură, integrări și cerințe de conformitate. Nu emitem o ofertă fermă fără faza de discovery, pentru că nici dumneavoastră, nici noi, nu dorim o estimare umflată preventiv sau modificări de scope în mijlocul livrării. Discovery-ul costă €500–€2.000 (se deduce din proiectul final dacă continuăm) și produce o specificație tehnică scrisă, cu estimare detaliată pe livrabile și milestone-uri.
Servicii adiacente: investiție orientativă
Vedeți tabelul
| Serviciu | Investiție orientativă (EUR) | Calendar |
|---|---|---|
| Audit cod & arhitectură | €1.500 – €8.000 | 2-10 zile |
| Due diligence tehnic (investitor) | €5.000 – €25.000 | 1-4 săpt |
| Fractional CTO (lunar) | €2.000 – €6.000/lună | abonament lunar |
| Migrare cloud (de pe shared hosting) | €2.000 – €10.000 | 1-3 săpt |
| Setup Kubernetes enterprise | €8.000 – €25.000 | 3-6 săpt |
| Integrare e-Factura ANAF | €2.500 – €5.000 | 1-2 săpt |
| Sincronizare eMAG Marketplace | €4.000 – €10.000 | 2-3 săpt |
| Mentenanță aplicații (după lansare) Pentru site-uri: P5, 300–800 RON/lună | €500 – €5.000/lună | abonament lunar |
Modele de colaborare: trei variante
Vedeți cele trei modele
Preț fix
Recomandat când scope-ul este definit și stabil, de regulă sub €15.000, cu livrare în maximum 3 luni. Investiția este stabilită în ofertă; riscul de depășire a scope-ului revine echipei noastre. Avantaj: predictibilitate bugetară. Limitare: modificările majore de cerințe generează o ofertă suplimentară documentată.
Timp și materiale, cu raportare
Potrivit proiectelor complexe (peste €20.000) cu cerințe în evoluție. Facturarea reflectă livrabilele din sprint, cu raportare săptămânală transparentă. Avantaj: flexibilitate maximă: plătiți doar ce este livrat. Necesită implicare activă în prioritizarea backlog-ului.
Abonament lunar
Pentru mentenanță post-lansare, evoluție continuă a produsului sau Fractional CTO. Un volum lunar de ore garantat, cu tarif preferențial față de timp și materiale. Avantaj: același inginer senior și cost predictibil. Implică angajament lunar.
Ghiduri prețuri pe tip de proiect
Estimări detaliate și landing-uri comerciale pentru clusterele pe care le livrăm cel mai des:
Vedeți ghidurile
Întrebări frecvente despre prețul unui site
Cât costă un site de prezentare?
Pachetul P2 costă 3.000–6.000 RON și se livrează în 1–2 săptămâni: 5–10 pagini, SEO tehnic de bază, blog, Google Analytics, formular, hartă și programări. Prețul exact depinde de numărul de pagini și de funcționalități și îl primiți în scris după brief.
Cât costă un landing page?
Pachetul P1 costă 1.500–3.000 RON și se livrează în 3–7 zile: o pagină cu design responsive, formular de lead, analytics, domeniu și certificat SSL configurate.
Care este prețul unui magazin online?
Un magazin online simplu (P3) costă 6.000–12.000 RON și se livrează în 2–4 săptămâni: până la 100 de produse cu categorii, plăți online prin Stripe sau PayU, curier și facturare automată. Magazinele cu integrări mai complexe se estimează separat, după brief.
Ce influențează prețul unui site?
Numărul de pagini sau de produse, funcționalitățile (plăți, programări, conturi de utilizator), integrările cu alte sisteme (curier, facturare, ERP), cât de personalizat e designul și termenul dorit. De aceea pachetele au o bandă de preț, iar prețul exact îl primiți în scris după brief.
Cât costă administrarea unui site după lansare?
Pentru site-uri, administrarea și mentenanța lunară (P5) costă 300–800 RON pe lună și include backup, actualizări de securitate, modificări minore de conținut și monitorizare uptime. Pentru aplicații, mentenanța post-lansare pornește de la €500 pe lună. Este opțională, nu o condiție a proiectului.
Hostingul și domeniul sunt incluse în preț?
Le configurăm noi, dar sunt pe numele și contul dumneavoastră, iar abonamentele le plătiți direct furnizorului. Așa nu depindeți de noi ca să păstrați site-ul. La landing page (P1), configurarea domeniului și a certificatului SSL e inclusă în preț.
Ce se întâmplă dacă se schimbă scope-ul pe parcurs?
Micile ajustări se rezolvă în cadrul proiectului. Modificările majore de cerințe primesc o ofertă suplimentară scrisă, pe care o aprobați înainte de implementare. Nu apar costuri noi pe factură fără acordul dumneavoastră.
Pot include doar o parte din funcționalități în primul pachet?
Da, recomandăm această abordare. Începem cu MVP-ul minim care livrează valoare măsurabilă, lansăm cu utilizatori reali și validăm ipotezele. Funcționalitățile suplimentare se adaugă iterativ în sprint-uri ulterioare, pe baza datelor de utilizare, nu pe presupuneri.
Există costuri ascunse?
Nu. Singurele costuri suplimentare obișnuite sunt licențele terțe (Apple Developer $99/an, Google Play $25 unic, conturi cloud), configurate pe contul dumneavoastră și plătite direct de client. Le documentăm explicit în specificație înainte de prima factură.
Acceptați plata în rate?
Da. Structura standard: 30% la semnare, 40% la milestone-ul de mijloc de proiect, 30% la lansare. Pentru proiecte enterprise, eșalonare lunară prin abonament, cu raportare săptămânală a livrabilelor.
Ce model de colaborare recomandați?
Depinde de claritatea scope-ului: preț fix pentru MVP-uri și proiecte sub €15.000 cu cerințe stabilite, timp și materiale pentru sisteme complexe cu evoluție continuă, abonament lunar pentru mentenanță și evoluție post-lansare. Recomandarea vine după discovery — nu înainte.