Cât costă o aplicație web în 2026: ghid de pricing transparent
Pentru aceeași descriere de proiect, ofertele pot varia semnificativ, de la câteva mii la sute de mii de euro. Variația reflectă diferențe de scope, calitate, overhead și model de livrare, nu neapărat inconsistență. Explicăm factorii care determină intervalul de preț.
Acest articol explică de ce. Nu ca să vă convingem să ne alegeți, ci ca să nu vă lăsați păcălit nici de €8.000, nici de €120.000.
Spectrul real: ce primiți pe fiecare bandă de preț
| Tip proiect | Preț tipic pe piață (EUR) | Timeline |
|---|---|---|
| Landing page cu form de contact | €1.500 – €5.000 | 2-4 săpt |
| Site prezentare WordPress + blog | €2.000 – €8.000 | 3-6 săpt |
| MVP startup (1-3 fluxuri critice) | €8.000 – €20.000 | 8-12 săpt |
| Dashboard intern / admin tool | €10.000 – €30.000 | 10-16 săpt |
| Magazin online standard | €5.000 – €25.000 | 6-12 săpt |
| Aplicație SaaS B2B | €25.000 – €80.000 | 4-8 luni |
| Platformă enterprise multi-tenant | €80.000 – €300.000+ | 8-18 luni |
Cifrele alea sunt rate de piață locale, agency-tier. Dacă vorbiți cu o firmă boutique cu tooling modern, scade undeva între 30-50%. Dacă vorbiți cu o agenție din Londra, urcă 2-3x. Geografie + structură de costuri, asta e tot. Prețurile noastre sunt separate de tabel: pachetul MVP Startup costă €5.000–€15.000, iar o aplicație web standard €10.000–€30.000. Dacă proiectul dumneavoastră e de fapt un site, nu o aplicație, sumele sunt mult mai mici: vedeți cât costă realizarea unui site și prețurile pe pachete pentru site-uri. Pentru aplicații, modul de lucru e descris la servicii de dezvoltare web.
De unde vine spread-ul de la €8.000 la €80.000
Aceeași descriere de produs, defalcată în spec, poate produce două proiecte care n-au nimic în comun. Iată ce explică gap-ul.
1. Cât de adânci sunt fluxurile
Un flux nu e o pagină. Un flux e un job pe care produsul îl rezolvă end-to-end pentru un user: «cumpără un curs, primește acces, vede primul video». Asta înseamnă pagini, validări, edge cases (ce se întâmplă dacă plata pică?), email-uri, log-uri, recovery flow-uri.
Trei fluxuri = MVP. Cincisprezece fluxuri = produs complet. Diferența, la nivel de cifre, e ca diferența între o garsonieră renovată și un duplex pe trei niveluri. Aceleași cuvinte («apartament»), două bugete fundamental diferite.
2. Câte sisteme externe trebuie să vorbească între ele
Stripe checkout simplu? Două zile. Integrare e-Factura ANAF cu validare XML, retry, raportare? O săptămână și ceva, dacă ați mai făcut-o. Sincronizare bidirecțională cu eMAG Marketplace (stoc, comenzi, prețuri, retururi)? Două-trei săptămâni de muncă pură, plus debugging când API-ul lor o ia razna într-o joi.
Fiecare integrare e un mic submarine în proiect: simplu pe afară, complicat pe dinăuntru.
3. Câtă muncă pune designerul
Folosiți shadcn/ui sau Tailwind UI? Două săptămâni și aveți un produs care arată profesionist. Doriți design custom în Figma cu un design system propriu? Patru-opt săptămâni cu un designer dedicat și încă €3.000-€10.000. Brand identity nouă + design system de la zero? Două luni și €10.000-€20.000 în plus, fără să aveți măcar primul user.
4. Compliance: invizibil până când nu e
GDPR de bază (consimțământ cookies, export date, drept la ștergere)? Trei-cinci zile, e parte din job. FinTech sub PSD2? MedTech sub HIPAA? Fintech sub ISO 27001? Adăugați patru-douăsprezece săptămâni și un consultant care face nopți albe cu dumneavoastră pe documentație.
5. Câți useri va susține în prima zi vs. în luna 24
Aplicație care deservește 100 de useri pe lună rulează pe un VPS de €30 și e fericită. Aceeași aplicație la 100.000 de useri are nevoie de cache layer, queue pentru job-uri lungi, multi-region failover, observability stack. Două arhitecturi diferite, două bugete diferite. Și e mai ieftin să-l construiți pentru scale-ul corect de la început decât să-l rescrieți peste un an.
6. Cine moștenește codul
Asta e factorul ascuns. Stack-ul mainstream (Next.js, PostgreSQL, AWS) costă mai mult de scris, dar mai puțin de întreținut: există mii de developeri pe piață care îl pot prelua. Stack-ul exotic (Elixir, Haskell, OCaml și altele) e ușor pentru cine îl știe, dar vă leagă de un grup mic de oameni care vor cere prețuri de specialist când va trebui să-i schimbi.
Fiți sceptic dacă cineva vă propune ceva «cu adevărat fancy» pentru un produs ordinar.
Cele trei modele de pricing și capcanele lor
Fix-price: predictibilitate cu prima ascunsă
Funcționează când scope-ul e clar și sub €15.000. Dumneavoastră știți prețul, agenția își asumă riscul. Dar prețul include un risk premium de 15-25%: agenția se asigură că, dacă apar surprize, nu pierde bani. Plătiți asta indiferent dacă apar.
Plus: orice schimbare de scope vă costă bani extra prin change request. Rămâneți blocat în spec-ul inițial, chiar și când pe parcurs aflați că o decizie nu mai e bună.
Time & Materials: flexibilitate cu disciplină
Funcționează pentru proiecte mari (€20.000+) cu scope care evoluează. Plătiți orele lucrate, primiți raportare săptămânală. Vă răzgândiți mâine? Doar redirecționați munca, fără renegociere.
Capcana: nu știți prețul final. Ca să nu se transforme într-o gaură fără fund, aveți nevoie de implicare activă în prioritizare. Dacă nu aveți timp să citiți raportul săptămânal și să luați decizii, T&M o să vă coste de două ori cât ați estimat.
Retainer: avantajul echipei stabile
Pentru post-launch, mentenanță, evoluție. Plătiți €X/lună pentru Y ore garantate. Prețuri preferențiale (10-20% sub T&M) pentru că dev-ul are predictibilitate. Dezavantaj: commitment lunar. Chiar dacă luna asta nu aveți nimic urgent, plătiți.
Cel mai bun model dacă produsul dumneavoastră e live și aveți nevoie de un dev disponibil consistent, dar nu full-time.
Cinci semne că oferta pe care o aveți în mână e slabă
Prețul e suspect de mic
Cineva vă promite MVP la €3.000? Două scenarii. Unu: livrează un Bubble.io sau un click-through Figma și indică faptul că e «MVP». Doi: e o agenție de outsourcing din Asia care vă pune la coadă, cu juniori fără supervizare. Un MVP real, cu autentificare, plăți și panou de administrare, nu încape în bugetul ăsta. Cineva pierde, și nu o să fie agenția. Ca reper, pachetul nostru MVP Startup costă €5.000–€15.000, pentru un scope strâns stabilit în discovery.
Vă dă preț fără discovery
Dacă cineva trimite ofertă fermă după un email cu 200 de cuvinte, două lucruri se întâmplă mai devreme sau mai târziu. Ori a padat masiv prețul ca să acopere ce nu știe încă. Ori va umfla scope-ul mid-project și o să plătiți change requests până nu mai recunoașteți oferta inițială.
Cereți o fază de discovery (€500-€2.000), pe baza căreia primiți spec scrisă și estimare detaliată. Banii aceia se decontează din proiect dacă mergeți mai departe.
Repository-ul nu e al dumneavoastră din prima zi
Citiți contractul. GitHub-ul (sau GitLab, sau ce folosesc) trebuie să fie al dumneavoastră, nu al lor «pentru securitate». Dacă pretextul e «să nu vă încurcați pe acolo», e un semnal de risc contractual. Există o mulțime de feluri de a da cuiva acces git fără să îi dați și cheile casei. Soluția corectă: repository-ul dumneavoastră, ei lucrează pe branch.
«Platforma noastră custom»
Cuvintele astea sunt cele mai scumpe trei cuvinte pe care le puteți auzi în primul meeting. «Platforma noastră custom» = framework intern pe care doar ei îl pot menține. Peste un an, când veți dori altă echipă, vor spune toți același lucru: «trebuie rescris de la zero».
Stack-ul dumneavoastră trebuie să fie unul pe care orice dev senior cu experiență în JavaScript / PHP / Python îl poate prelua într-o săptămână. Nu mai puțin.
Rate orare ridicol de mici
2026 în România: junior €25-€40/h, mid €40-€70/h, senior €70-€120/h. Pentru clienți vest-europeni: 2-3x. Vedeți €10/h? Sunteți pe outsourcing low-cost cu juniori. Calitatea va reflecta prețul, și nu doar la livrare, ci în următorii 5 ani, când veți plăti technical debt.
Cum obțineți oferte comparabile de la trei furnizori diferiți
Cea mai mare greșeală pe care o fac fondatorii: trimit aceleași 200 de cuvinte la trei agenții și se miră că primesc trei prețuri imposibil de comparat. Iată ce să trimiteți de fapt:
- Scrieți două paragrafe despre problema reală: cine e userul, ce încearcă să rezolve, de ce ce există acum nu e suficient. Fără jargon.
- Listați cele 3-5 fluxuri must-have separat de nice-to-have. «Înregistrare cu email + Stripe checkout + dashboard cu istoricul plăților» e specific. «Aplicație de comerț electronic» nu e.
- Spuneți bugetul orientativ. Da, chiar așa. Range-ul «€10k-€20k» elimină 70% din neînțelegeri. Cei care vă lasă să le ghiciți prețul corect vă exploatează sau au scope ascuns pe care nu vor să-l discute.
- Spuneți deadline-ul real. «Lansare la conferință în octombrie», «runda seed în 6 luni», «trebuie să batem un competitor pe un anume feature». Constrângeri reale, nu «cât mai repede».
- Cereți trei oferte. Comparați-le pe spec, nu doar pe preț. Dacă diferența e imensă (€8k vs. €80k pentru același brief), scope-ul e neclar: întoarceți-vă la pasul 2.
Întrebări frecvente
Cât costă un MVP web în România în 2026?
Pe piață, un MVP funcțional pornește de la €8.000–€15.000 pentru scope restrâns (autentificare, 3–5 ecrane, un flux principal), iar MVP-urile cu integrări de plăți, admin sau AI ajung la €20.000–€35.000. La noi, pachetul MVP Startup costă €5.000–€15.000.
Cât costă o aplicație SaaS custom?
Platforme SaaS B2B cu billing, multi-tenant și dashboard ajung între €25.000 și €80.000+, în funcție de complexitate, integrări și cerințe de scalabilitate.
Preț fix sau timp și materiale: ce e mai bun?
Preț fix funcționează când scope-ul e documentat în discovery. Timp și materiale e potrivit pentru produse în evoluție, cu raportare săptămânală și prioritizare continuă.
Cât durează dezvoltarea unei aplicații web custom?
MVP: 6–12 săptămâni. SaaS mid-market: 3–6 luni. Platforme enterprise: 6–12+ luni, livrate în sprint-uri de două săptămâni.
Și apoi?
Dacă ați citit până aici, sunteți deja cu un pas înaintea celor mai mulți fondatori care semnează contracte fără să întrebe nimic. Câteva concluzii practice:
- Cereți discovery scris. Dacă agenția nu îl oferă, o ofertă fermă fără discovery e o ruletă, iar riscul este transferat integral clientului.
- Plătiți pentru claritate înainte. €1.000-€2.000 pe spec scrisă vă scutește de €15.000 pierduți pe scope creep mai târziu.
- Cel mai mare risc nu e prețul cel mai mare. E oferta cea mai mică. Aproape întotdeauna.
- Dacă bugetul nu e fix, T&M cu raportare săptămânală este mai transparent decât fix-price padded.
- Dacă bugetul e fix și mic, scope-ul trebuie să fie chirurgical de specific, și asta înseamnă mai puține fluxuri, nu mai multe.
Doriți o estimare pentru proiectul dumneavoastră?
Utilizați calculatorul pentru o estimare orientativă. Sau trimiteți un mesaj scurt: răspundem cu întrebări și pașii următori.
Vedeți și prețurile orientative.